پرفراتور و پرفراتریس

در فعالیت های عمرانی و معدنی حفر چال از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه در حفر چال ماشین آلات مکانیکی به کار می روند که در دو دسته ماشین های دورانی (پرفراتریس) و ماشین های دورانی – ضربه ای ( پرفراتور ) جای می گیرند. در روش قدیمی حفر چال، به کمک قلم و پتک چال را به صورت دستی حفر می کردند و با قاشقک مواد حفر شده را بیرون می آوردند.

پرفراتریس حفاری را با دوران مته و استفاده از نیروی فشاری انجام می دهد در نتیجه فقط در سنگ های نرم و شکننده به کار می رود. این ماشین ها به دو دسته تقسیم می شوند:

   الف) ماشین های دورانی برقی: متشکل از موتور، بدنه، پایه، مته و جعبه دنده اند. نیروی مولد الکتریسیته بوده و مته با تغذیه از موتور برقی با دوران خود چال را حفر می کند. اگر موتور برقی را مستقیم به مته متصل نماییم با وجود اینکه موتور با سرعت بالا دوران می کند (۱۵۰۰ یا ۳۰۰۰ دور در دقیقه) قادر به دوران مته با سرعت بالا نخواهد بود بنابر این دوران موتور را به یک جعبه دنده متشکل از چندین چرخ دنده، منتقل می کنیم تا جعبه دنده باعث دوران مته شود. بدنه ماشین از جنس آلیاژهای سبک بوده و مته مارپیچی از سوراخ انتهایی وارد بدنه می گردد. مته می تواند مقطع مارپیچی با قطر ۳۰ تا ۳۵ میلیمتر و یا مقطع شش گوشه داشته باشد. عمدتا حفاری را با یک مته کوتاه آغاز نموده و پس از حفر۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر از مته بلند استفاده می کنند. سرمته ها قطعه هایی سخت و قابل تعویض می باشند. این چالزن ها را در دو شکل دستی و پایه دار می سازند. نوع دستی دارای وزن ۱۵ تا ۲۲ کیلوگرم بوده و کاربردشان در بسترهای ذغال سنگی و سنگی نرم مثل شیل است. نوع پایه دار دارای وزن ۶۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم بوده و کاربردشان در بسترهای سخت تر می باشد.

   ب) ماشین های دورانی پنوماتیکی: نحوه کارشان با هوای فشرده است ولی چون هزینه هوای فشرده در برابر  برق بیشتر است کاربرد کمتری دارند. کاربردشان تنها زمانی است که شرایط ایمنی اجازه استفاده از چالزن برقی را ندهد. پرفراتور حفاری را با انجام توام ضربه و دوران انجام می دهد. متشکل از سیستم تامین هوای فشرده، سیلندر و پیستون، سرمته، ته مته، میله مته، کوپلینگ و مته گیر است. مته ها عمدتا فولادی بوده و مقطع شش ضلعی با ابعاد تعیین شده دارند. در سراسر محور مته سوراخی برای عبور آب یا هوا وجود دارد که منتهی به ته چال است و باعث خنک شدن سرمته و بیرون راندن کنده های حفاری می شود. برای مقاوم کردن مته می توان با گرم نمودن آن تا دمای ۹۰۰ درجه سانتی گراد به وسیله آب آن را سریعا سرد کرد یا با کربونیره کردنش علاوه بر افزایش مقاومت در برابر فشار و خستگی مقاومتش را در برابر خوردگی نیز افزایش داد. دو نوع مته برای پرفراتور به کار می رود. مته های یک پارچه با عدم امکان انفصال سرمته و بازده بیشتر و مته های چند تکه که سرمته قابلیت جدا شدن را دارد و در حفر چاه های عمیق استفاده می شوند. این مته ها متشکل از ته مته درون چکش حفاری، کوپلینگی که از طرفی به مته و از طرف دیگر به میله مته پیچ می شود و سرمته که همواره به آخر میله مته انتهایی متصل می شود. در محل اتصال کوپلینگ ها انرژی افت پیدا می کند در نتیجه برای اضافه نمودنش به منظور حفر چال با طول خاص باید دقت کرد. افزایش میله مته نیز موثر است.

   نحوه کار بدین صورت است که ابتدا ضربه ای را با سرمته به سنگ وارد می کنیم. در پی این ضربه سنگ می شکافد. حال با تکرار ضربه در زاویه های متفاوت چال را حفر می کنیم. پرفراتورها می توانند با الکتریسیته، بنزین و هوای فشرده کار کنند. نوع برقی و نوع بنزینی کاربرد کمی دارند. پرکاربردترین نوع ماشین، پنوماتیکی از دسته ی دورانی – ضربه ای است. کاربرد این ماشین در کوه بری و راه آهن، کانال های انتقال آب، حفاری چاه، حفاری تونل، حفاری در معدن، حفاری ترانشه و حفر چال به منظور استخراج از معادن و نصب سیستم نگهداری می باشد.

در کل پرفراتورها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

   الف) پرفراتور دستی: با وزن بین ۱۰ تا ۴۰ کیلوگرم و کاربرد در حفاری چال های کم قطر و کوتاه و چال های افقی و قائم سرازیر.

   ب) پرفراتور پایه دار: با وزن ۴۰ تا ۱۱۰ کیلوگرم با کاربرد در حفر چال های قائم سربالا. دلیل افزودن پایه، وزن بالای پرفراتور و سهولت در استفاده می باشد که راندمان کار را بالا می برد.

انواع پایه ها از این قراراند:

   ۱) پایه معمولی: تلسکوپی بوده و به قسمت زیرین پرفراتور متصل می شود و امکان حفاری در جهات مختلف را فراهم می سازد. اساس کار پایه با هوای فشرده است. پایه دارای شیرهای مخصوص برای کنترل نیروهای فشاری عقب مته می باشد و نیروی فشاری با عوض نمودن جای پایه و مقدار طولش تنظیم می شود.

۲) پایه گیردار: برای پرفراتورهای سنگین استفاده می شود.

برای خرید یا تعمیر چکش های خود حتما از مشاوره های رایگان ما استفاده کنید 09127700361

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از برچسب ها و ویژگی های HTML هم استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

بالا